24silesia.pl

A+ A A-


Żywe rekiny w Katowicach

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Do Katowic zawitało mobilne rekinarium. Jest to jedna z niewielu okazji aby zobaczyć rekiny na żywo nie wyjeżdżając daleko od domu. Na specjalnie przystosowanej ciężarówce zainstalowano akwarium o długości 7 metrów, zaś aparatura czuwa aby zapewnić rekinom warunki zbliżone do naturalnych.

Jak twierdzi ich opiekun (prawdziwy pasjonat) - dla rekinów tej wielkości taka przestrzeń nie stanowi problemu gdyż w naturze również poruszają się po małym, własnym rewirze. Kluczowe jest zapewnienie filtracji i recyrkulacji wody. Co więcej, rekiny traktują opiekuna jak swojego pobratymca, rozpoznają go po zapachu oraz głosie - reagują na komendy właściwie jak psy! (autor był naocznym świadkiem) . Problemu nie stanowi także kąpiel opiekuna z nimi - podobno zachowują się jak delfiny, a nawet skaleczony nie ma się czego obawiać gdyż rekiny są w stanie rozpoznać DNA.

 

W akwarium są cztery rekiny: Lamparci o długości 1,40 m, Żarłacz rafowy czarnopłetwy o długości 0,70 m, Rekin wąsaty 2,10 m oraz Rekin koralowy 1,8m.

 

Celem największego mobilnego akwarium w Europie -oprócz edukacji- jest walka z mitami o krwiożerczych rekinach i uświadamianie  że już połowa jego populacji została wytępiona. Rekin jest potrzebny, gdyż pełni w ekosystemie rolę naturalnego selekcjonera i podobnie jak inne drapieżniki wyłapuje w pierwszej kolejności osobniki chore lub wadliwe genetycznie zapobiegając ich rozmnażaniu się lub zarażaniu innych swoją chorobą.

 

Rekiny w Katowicach można będzie zobaczyć jeszcze do 21.01.2014 na terenie Centrum Handlowego Dąbrówka, ul. Roździeńskiego 200 -przy sklepie Carrefour. Cena biletu to 12zł dla osób dorosłych oraz 8zł dla dzieci.

 

Ostatnio zmieniany
Sławomir Marcinkowski

Redaktor

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się czy wypełniłeś wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Znaki HTML są niedozwolone.

Portal informacyjny 24silesia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logowanie lub Rejestracja

Zaloguj

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj